Úvod
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
I těhotné ženy potřebují správnou obuv
ImageTěhotenství je jedním z nejhezčích a zároveň nejnáročnějších období v životě ženy. V průběhu těhotenství dochází v organismu ženy k řadě anatomických i funkčních změn, které vyžadují úpravy denního režimu a výživy, ale i pohybové aktivity a v neposlední řadě i způsobu oblékání a obouvání. Obuv může u nastávající matky sehrát velmi významnou roli mj. pro zachování její bezpečnosti.

Četnými biomechanickými studiemi bylo prokázáno, že nošením vhodné obuvi v těhotenství mohou těhotné předejít mnoha běžným potížím, jež tento stav provázejí! 

Čím by se nastávající maminky měly řídit při výběru správné obuvi? V zásadě platí, že by si ženy v tomto období měly odpočinout od společenské obuvi s vysokými podpatky a naopak by měly dát přednost pohodlné obuvi s nízkým podpatkem, která svou konstrukcí a vnitřním vybavením poskytne noze potřebné pohodlí, všestrannou oporu a bezpečnou chůzi.

Podpatky co nejnižší

Mezi nejčastější fyziologické jevy v těhotenství, jejichž průběh můžeme pozitivně ovlivnit vhodným obouváním, jsou poruchy rovnováhy a chůze gravidních žen. V důsledku zvětšování břicha a prsů dochází u těhotných k posunu těžiště těla směrem dopředu. K udržení rovnováhy musí proto těhotná žena zaklánět trup dozadu, přičemž dochází ke zvětšování prohnutí v oblasti bederní páteře (tzv. bederní lordózy). Následkem toho se dostavují typické bolesti páteře v bederní a křížové oblasti a také v kyčelních kloubech. Fyziologické uvolnění kloubů způsobuje tzv. "kačení chůzi těhotných". Mírná pohyblivost kostí stydkých, potřebná pro zdárný průběh porodu, může být příčinou nejisté chůze těhotných. Nejistota chůze může být zhoršena objemným bříškem, které brání těhotné kontrolovat zrakem terén, po kterém se pohybuje.

Z uvedených důvodů nedoporučujeme již tak zvětšenou bederní lordózu prohlubovat vysokými podpatky. Výška podpatku by v žádném případě neměla převyšovat tři centimetry, přičemž se můžeme řídit heslem, čím nižší, tím lepší. Z hlediska zlepšení stability doporučujeme podpatky s širokou nášlapnou plochou, nejlépe klínového tvaru. Bezpečnost chůze v obuvi může být dále zvýšena dobrou bandáží nohy svrškem obuvi a dostatečně dlouhým a pevným opatkem, který drží patu ve správné poloze, čímž působí preventivně proti nežádoucím bočním pohybům nohu a zvrtnutím kotníků.

ImageDůležitý je správný střih obuvi

Dalším poměrně častým průvodním jevem těhotenství jsou otoky dolních končetin u některých žen se mohou objevit také křečové žíly. Změny krevního zásobení dolních končetin mohou být příčinou bolestí a únavy nohou. Naštěstí tyto změny jsou jen dočasné, po porodu se obvykle upravují.

Také teplé a vlhké prostředí, zvýšená fyzická námaha a dlouhé stání výrazně zvětšují objemy nohou těhotných. Tyto potíže lze eliminovat správným střihem a vhodnou volbou materiálů svršku obuvi. Nejlépe se osvědčuje derbový střih se šněrováním, nebo zapínáním na sponu či tzv. suchý zip, jež umožňují dokonale pružnou bandáž nohy a přizpůsobení změnám objemů nohou v průběhu dne. Za nevhodné lze naopak považovat obuv lodičkového nebo mokasínového střihu, které mají velký otvor pro prozutí, takže se musí nosit „natěsno“ a nedají se přizpůsobit objemům nohou.

Všímejme si materiálů – piktogramy poradí

V tomto období věnujme mimořádnou pozornost také materiálům, ze kterých je obuv vyrobena. Zásadně dáváme přednost obuvi z přírodních materiálů, jako jsou useň a textil, které se dobře přizpůsobují individuálním tvarům nohou, jsou měkké, prodyšné a dobře sají pot. Zvláště dbejte, aby nášlapná plocha obuvi (stélka) byla z materiálu, který dobře saje pot, protože noha se nejvíce potí právě na šlapce. Pokud nám při výběru neporadí prodavačka, mohou nám pomoci tzv. piktogramy – obrázky materiálů a částí obuvi, kterými je každá obuv v prodejně povinně označena.

Tlumení nárazů

Jedním z důležitých ukazatelů správného průběhu těhotenství je tělesná hmotnost těhotné, která se během těhotenství obvykle zvyšuje. A právě zvýšená hmotnost způsobuje nastávajícím maminkám řadu potíží. Nadměrným zatěžováním trpí celý pohybový aparát, především klouby dolních končetin a páteř. Silné nárazy při chůzi po tvrdých površích chodníků a cest můžeme velmi účinně utlumit obuví s elastickou podešví, nebo anatomicky tvarovanými stélkami uvnitř obuvi, jež vytvářejí při chůzi tzv. polštářový efekt a chrání klenby nožní před poklesem z přetížení. Pro zlepšení komfortu chůze a ochranu před únavou je vhodné vybavit obuv vložkami z pružných materiálů jako jsou např. šlehaný latex nebo gel, mohou mít také vodní či vzdušné polštářky.

Ohebná, bezpečná a co nejlehčí

Obuv pro těhotné musí splňovat i další důležitá kritéria komfortu a zdravotní nezávadnosti. Především by měla být ohebná (flexibilní) v přední části, tj. v místech, kde se noha při chůzi ohýbá. Tuhost zkoušíme hned při nákupu tak, že se snažíme ohnout špičku boty k nártu. Čím menší odpor obuv klade, tím je bude obuv pohodlnější. Je-li vyrobena z kvalitních materiálů, není na ní ohyb vidět.

Pro dostatečnou bezpečnost těhotné ženy je nutné aby obuv byla opatřená podešví s protiskluzným dezénem, samozřejmostí je také stabilita obuvi, což znamená že se nesmí kolébat ze strany na stranu. Dobrá bota by měla být také co nejlehčí, vždy? každých 100 gramů navíc znamená, že naše nohy zvednou denně o 1 tunu navíc a to je pro těhotnou další nepříjemná zátěž.

Obuv musí dobře padnout

Obuv musí dobře padnout, nebo? jak praví klasik „i ta nejlepší bota na nesprávné noze je špatná bota“. Proto doporučujeme nastávajícím maminkám, aby si při nákupu nové obuvi nechali odborně proměřit nohy a při výběru vhodné obuvi počítaly s tím, že se jim bude noha, na rozdíl od obuvi, v průběhu těhotenství poměrně výrazně měnit. Studie, které provedla Biomechanická laboratoř Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně prokázaly, že během 2. a 3. trimestru se mohou objemy nohou zvětšit až o tři šířky (tj. 18 mm), u některých žen ještě více. Po změření nohou obuv dobře vyzkoušejte. Nechte si přinést celou páru, obuv dobře zašněrujte-zapněte a projděte se v ní po prodejně. V obuvi se musíte cítit pohodlně již při zkoušení. Nenechte si namluvit, že obuv časem povolí, ve vašem případě to nestačí.

RNDr. Pavla Š?astná, Ph.D.
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta technologická, Ústav inženýrství a hygieny obouvání.

Ilustrační foto Vlastimil Kolařík
 

Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulář



Nejčtenější články
Who's Online
Právě zde jsou
Hosté : 40
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390