Ošetřování kožené galanterie je u nás velmi podceňováno, a to nejen ze strany spotřebitelů, ale i ze strany prodejců. Zákon na ochranu spotřebitele - konkrétně informační povinnost prodejce o ošetřování výrobku a jeho správného používání (např. nosnost) a na druhou stranu i povinnost spotřebitele dbát těchto zásad – však platí i při prodeji těchto výrobků.
Kožená galanterie, jako náš denní průvodce do zaměstnání nebo obchodu, je vystavena – ač se to nemusí vždy na první pohled zdát - vysokému namáhání. Mezi nejčastější vzhledová poškození patří skvrny a škrábance, na taškách se velmi často neblaze podepíše jejich přetěžování.
Co by měl spotřebitel vědět?
Stejně jako u obuvi, je i u kožené galanterie důležitá impregnace a to ještě před prvním nošením, přičemž její význam je u galanterie trochu jiný než u obuvi, kde jde spotřebiteli především o to, aby „chodil v suchu“. Význam impregnace kožené galanterie spočívá především v zamezení pronikání nečistot a mastnot do struktury usně, což má za následek, že se useň snadněji čistí a její pěkný vzhled je dlouhodobě zachován. Má-li však impregnace přinést dlouhodobý efekt, musí proniknout do celé hloubky usně.
Každá useň, tedy i ta, ze které je galanterie vyrobena, časem ztrácí své přirozené vlastnosti, jakými jsou pružnost a vláčnost, čímž může dojít k jejímu popraskání a znehodnocení celého výrobku. Useň je proto nutné čas od času „vyživit“. Jelikož je však galanterie vyráběna z různých materiálů, je nezbytné při jejím ošetřování používat výrobky, které jsou pro daný druh usně určeny.
Pro běžné čištění a výživu hladkých usní se v poslední době těší oblibě speciální pěna ve spreji (Leather Soap). Další možností je využití krémů nebo přírodních tuků, určených pro koženou galanterii a kožené oblečení, které v barevném provedení zároveň překryjí drobné škrábance (např. krém Silikon polish, tuk Nilfet).
Pozor, krémy na obuv mají jiné složení, proto k ošetřování galanterie není vhodné používat krém na obuv!
Nečistoty z hladké usně je možné odstranit také jemnou gumou (Soft Gum) nebo dalšími výrobky k tomuto účelu vyráběnými. Vysoce leštěné a lakované usně (jsou z nich vyráběny především aktovky a kufříky) je nutné pravidelně ošetřovat vhodným sprejem (např. Collonil Special Wax). V opačném případě dojde k jejich vysušení a velmi často popraskají.
Povrch broušených usní (velur, nubuk) je ke znečištění náchylnější a tudíž vyžaduje i poněkud odlišnou péči. Nečistoty lze odstranit nejen pomocí vhodných sprejů (např. Soft Cleaner), ale i mechanicky např. pomocí speciálních krepových kartáčků. I zde opět platí, že pokud byla useň ušetřena, resp. impregnována, vhodným prostředkem pro tento druh usní (např. sprej Nubuk-Velours) již před prvním použitím, bude čištění jednodušší.
Velmi častým poškozením broušených usní při běžném užívání je, že se v místech, kde dochází ke tření usně, vytváří tzv. „lesklé plochy“. Pokud není vlas usně vydřen, lze i tato místa vhodným ošetřením vrátit do původního stavu. Na takto poškozené místo aplikujeme sprej Collonil Nubuk-Velours (v bezbarvém provedení) a hned za mokra vlas vyčešeme kostkou Collonil Nubuk Box nebo Cleaner.
V módě je nyní i kožená galanterie, která vypadá jako laková useň a nebo má metalický efekt. Tento efekt většinou vytváří fólie, která je nanesena na useň. Zde je nutné věnovat ošetřování velkou pozornost, nebo? tato fólie bývá velmi náchylná na poškození nebo naleptání. V těchto případech se osvědčil sprej Collonil Vario, který povrch usně nenaleptá, je vhodný i na kombinované materiály (např. textil-useň, lak-useň apod.), ale i na napodobeniny exotických materiálů (hadina a jiné).
Zvláštní kapitolu tvoří kožená galanterie vyrobená z exotických materiálů (kůže hadů, krokodýlů apod.). Jelikož se v těchto případech jedná o velmi drahé výrobky, je nutné jejich ošetřování věnovat zvláštní pozornost a využívat jen velmi citlivé prostředky (např. pěna Collonil Exotic Schaum).
Nejen pro koženou galanterii platí, že náležitá péče výrazně prodlouží její životnost, nebo? stejný efekt lze vhodnou impregnací (např. Collonil Waterstop) a údržbou (např. sprej Collonil Soft Cleaner) docílit i u galanterie textilní.
Co by měl vědět prodejce?
Prodejce by si měl uvědomit, že životnost zboží, které si u něj zákazník zakoupil, je na správné údržbě závislá a že je tudíž i v jeho vlastním zájmu, aby zákazníkovi uměl poradit, doporučit, nabídnout a případně i předvést vhodný přípravek pro impregnaci, ošetřování i údržbu. V této souvislosti je rovněž vhodné vyvarovat se doporučování "zaručených babiččiných receptů", které v drtivé většině nadělají více škod než užitku. Obezřetnost je na místě i u "nápadně výhodných", resp. téměř "bezmezně univerzálních", zázračných prostředků. Spolehlivým vodítkem v orientaci nabídek jednotlivých značek na našem trhu bývají reference, certifikáty a významnou roli může sehrát i dodavatelem nabízený servis.
Několik příkladů z praxe odborníků společnosti Gemini plus, která je výhradním zástupcem značky Collonil na našem trhu: Zákaznice si zakoupila kabelku ze světlého veluru. Při jejím nošení došlo ke znečištění (přenosu barvy) z černého velurového kabátu. Naštěstí zákaznice s kabelkou nic nedělala a odnesla ji k prodejci. Ten využil služeb odborníků, kteří barvu z veluru odstranili. Pokud by se však zákaznice snažila barvu vyprat nebo jinak neodborně odstranit, došlo by k jejímu zasáknutí do usně a vyčistit by šla již velmi obtížně nebo vůbec. Obdobný problém byl s koženou bundou - zabarvený límec světle modrého velurové bundy přenesením barvy na vlasy. Zákaznice tentokrát využila internetové poradenské služby a jelikož na doporučení prodejce provedla ihned po jejím zakoupení důkladnou impregnaci, i barvu na vlasy bylo možné z límce kabátu odstranit. Několik kabelek z hladké světlé usně se podařilo zachránit před znehodnocením přímo v prodejně. Zákazník, který před návštěvou prodejny s galanterií zřejmě vydatně posvačil, si osahal vystavené zboží tak pečlivě, že na kabelkách zůstaly otisky jeho mastných prstů. Jen včasný odborný zásah dokázal zboží zachránit. Pokud by však mastnota na zboží působila delší dobu, byl by problém podstatně složitější.
Obecně platí, že nečistoty by se měly odborně odstraňovat co nejdříve, aby čas jejich působení na materiál byl co nejkratší. Čím dřív se s jejich odstraňováním začne, tím je větší šance na úspěch.
V textu článku jsou uvedeny doporučené přípravky z osvědčené řady Collonil. Připraveno ve spolupráci se společností Gemini plus, výhradním zástupcem značky Collonil. Foto Vlastimil Kolařík www.collonil.cz |