Poslanci nedodrželi svůj slib ševcům |
Především o problémech, které již dlouho trápí české výrobce obuvi jednali přesně před rokem na půdě Zlínského kraje představitelé České obuvnické a kožedělné asociace, poslanci hospodářského výboru a představitelé Zlínského kraje. Zástupci výrobců obuvi kritizovali především levné dovozy z Číny a neúčinné kontroly českých orgánů.
„Jsem rád, že hospodářský výbor zasedal ve Zlínském kraji. Vyzval jsem poslance, aby realizovali kroky, které povedou k záchraně obuvnického oboru, který k našemu regionu neodmyslitelně patří,“ řekl hejtman Libor Lukáš. řekl hejtman Libor Lukáš. Jeho postoj sdílel také předseda výboru. „Uděláme vše, co je v našich silách, abychom pomohli obuvnictví zachránit. Chci však zdůraznit, že již dnes existuje celá řada nástrojů, jak se prodejům závadné levné obuvi bránit, nejsou však kontrolními orgány důsledně využívány,“ řekl předseda Hojdar.
P. Hlaváček, J. Hojdar, P. Kubát Zůstalo však jen u slibů a praktický efekt výjezdního zasedání poslanců je stále nulový. K jednání ministra průmyslu a obchodu, ministra financí a ministryně zdravotnictví, které mělo v dubnu minulého ruku navázat na zlínské lednové zasedání, již nedošlo a na četné urgence ze strany České obuvnické a kožedělné asociace se do dnešního dne zákonodárci neobtěžovali ani reagovat. Podle slov prezidenta České obuvnické asociace Petra Kubáta se v roce 1990 vyrobilo v České republice více než 70 milionů párů obuvi, v roce 2004 to bylo už jen pět milionů párů. |